Wpis powinien zacząć się od argumentów potwierdzających szkodliwość palenia świec parafinowych. Podejmuję to wyzwanie i zapraszam Państwa do lektury – co to jest parafina? Parafinę otrzymuje się głównie z ropy naftowej, a właściwie jej odpadów po procesie rafinacji. Stała się ona bohaterką licznych badań naukowych, w których potwierdzono wydzielanie wielu toksycznych związków takich jak toluen i benzen. Jak wykonanywano te badania? W małym pomieszczeniu palono świece przez ok. 5 godz. Produkty spalania uchwycono na filtrze węglowym. Okazuje się, że substancje wydzielane ze spalanych świec parafinowych są podobne do tych, które wytwarza samochód z silnikiem diesla. Są to substancje niebezpieczne, porównywalne w skutkach do biernego palenia.
Toluen, wydzielany przez świece parafinowe jest substancją szkodliwą i toksyczną dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a nawet uszkodzenia mózgu. Toluen obniża także zdolność uczenia się. Kolejno wydzielany benzen jest substancją zaliczaną do grupy lotnych związków organicznych i jest substancją rakotwórczą. Średni stopień narażenia na benzen w przypadku spalenia jednej świeczki dziennie wynosi 0.02 – 1.6 µg/m3 substancji dziennie. To jednak nie koniec. Przy produkcji tanich świec bardzo często używa się kiepskiej jakości aromatów cytrynowych tzw. linolenów. W procesie spalania w połączeniu z zawartym w powietrzu ozonie powstaje formaldehyd. Przy słabo wentylowanych pomieszczeniach bardzo szybko dostaje się on do płuc dając efekt działania dymu papierosowego.
Mało tego! Wiele knotów wykorzystywanych w produkcji parafinowych świec posiada metalowy rdzeń, który zawiera cynk, cynę lub ołów, który emituje szkodliwe toksyny do powietrza. 100% ołowiu, który wdychamy jest absorbowany przez nasz układ krwionośny.
Barwiniki używane do barwienia parafiny są syntetycznymi substancjami, które narażają nas na kolejne szkodliwe związki organiczne uwalniane w trakcie spalania.
Dlaczego w takim wypadku świece parafinowe są tak powszechnie dostępne i bez problemu znajdują rzesze wiernych odbiorców? Cena. Parafina kosztuje około jednej pięćdziesiątej ceny 100% wosku pszczelego w skupie hurtowym. Jeśli świeca nie jest oznaczona w żaden sposób z jakiego surowca została stworzona, to mamy 100% pewność, że jest z parafiny.
Mam nadzieję, że przygotowując sobie relaksacyjną kąpiel z parafinowymi świecami lub romantyczną kolację przy świecach, przypomnisz sobie powyższy tekst i zrezygnujesz z palenia parafiny. Zwłaszcza, gdy łazienka lub pokój ma słabą wentylację.
Czy istnieje jakaś zdrowa alternatywa? Oczywiście. Świece z pszczelego wosku.
Wosk jest naturalnym surowcem – wydzieliną gruczołów woskowych pszczół robotnic. Te plastry z wosku pszczelego są swoistym magazynem w ulu, służącym do wychowu pszczół, gromadzenia miodu, pyłku i pierzgi. Pod względem chemicznym wosk jest tłuszczowcem, zbudowanym z węgla, wodoru i tlenu. Zawiera w sobie ponad 250 związków chemicznych, które można zaliczyć do estrów, węglowodorów, kwasów tłuszczowych i alkoholi. Wzmianki o jego wykorzystaniu w lecznictwie pochodzą już ze Starożytnego Egiptu. Stosowany zewnętrznie bezpośrednio na skórę leczy jej schorzenia – wrzody, czyraki, skaleczenia. Żucie plastra woskowego zawierającego miód przeciwdziała paradontozie, stanom zapalnym górnych dróg oddechowych i wspomaga leczenie kataru siennego.
W takim razie jakie korzyści dla zdrowia posiadają opary wydzielane przez świecę z wosku pszczelego?
Zacznijmy od tego, że wosk pszczeli posiada najwyższą temperaturę topnienia spośród wszystkich dostępnych wosków na rynku. Dla nas konsumentów oznacza to tyle, że najbardziej wydajne i najdłużej palące się świece to te z wosku pszczelego. Poza tym, paląc świecę z woskiem pszczelim uczestniczysz w prawdziwym seansie aromaterapeutycznym – wdychasz wszelkie dobrodziejstwa, które wosk wchłonął przebywając w środku ula. Naturalne świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo, pozostawiając w pomieszczeniu delikatny zapach miodu i propolisu. Płomień wydziela ujemne jony oczyszczając powietrze, łagodząc dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy i alergii. Palenie świec woskowych częściowo neutralizuje zapach dymu tytoniowego, unieszkodliwia działanie promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego od komputera, telewizora, telefonu komórkowego.
A na końcu wisienka na torcie – odpal świecę, ułóż się wygodnie i zrelaksuj, ponieważ palenie wosku powoduje przepływ dobrej energii, uspokaja nerwy i wycisza emocje. Takiego mikroklimatu nie stworzy żadna inna świeca. TYLKO MOJA 😊